środa, 25 października 2017

Pafos, czyli najpiękniejsze antyczne mozaiki i Grobowce Królów

Na dzisiaj przygotowałam drugą część mojej relacji z wizyty w miejscowości Pafos na Cyprze, gdzie miałam przyjemność spędzić kilka dni tego lata i skąd przywiozłam naprawdę miłe wspomnienia. 
W tym wpisie postanowiłam skupić się na dwóch największych atrakcjach tej miejscowości, czyli na stanowiskach archeologicznych. Pierwszą z nich są Grobowce Królewskie, a drugą park archeologiczny Kato Pafos, w którym zobaczyć można słynne i świetnie zachowane mozaiki rzymskie. 
Zapraszam więc Was na moją krótką fotorelację z tych miejsc i jednocześnie szczerze polecam tą piękną miejscowość na Cyprze, która z pewnością jest warta nawet krótkich odwiedzin!

TRANSLATE

Grobowce Królewskie

Jest to kompleks, na który składa się ok sto podziemnych grobowców, w którym wbrew pozorom nie został nigdy pochowany żaden król. Najpotoczniej mówiąc, był to taki archaiczny "cmentarz dla najbogatszych", czyli miejsce pochówku arystokratów i innych dostojników z okolic, między innymi namiestników zarządzających wyspą. Na obszernym terenie zwiedzić można podziemne grobowce i wydrążone w skałach krypty, których powstanie datuje się pomiędzy IV w. p.n.e. a III w. n.e.. To stanowisko archeologiczne robi naprawdę imponujące wrażenie, a zwiedzający mogą wejść do pustych już krypt i na moment przenieść się do dawnych czasów. Warto więc zarezerwować sobie dłuższą chwilę na spacer po tym stanowisku.


Kato Pafos

Jest to drugie obowiązkowe miejsce do zobaczenia dla każdego turysty przebywającego w tej cypryjskiej miejscowości. Przede wszystkim w tym parku archeologicznym wpisanym na listę UNESCO znajdziemy niesamowicie dobrze zachowane liczne mozaiki podłogowe, które z pewnością określić można jako dzieła sztuki. Na sporym obszarze, gdzie spędzimy min 2 h, znajdują się liczne ruiny domostw, kolumnady oraz odkryte i zadaszone stanowiska. 
Mozaiki, które powszechnie uważane są jako jedne z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych na świecie powstawały pomiędzy III a V wiekiem n.e. jako ozdoby podłóg w willach zamożnych mieszkańców okolicy. Przedstawiają one w realistyczny sposób sceny z życia oraz mitologii i z całą pewnością wyglądają  imponująco. 
Na terenie znajdziemy również inne obiekty, takie jak ruiny zamku, teatru antycznego, oraz całkiem już współczesną latarnię morską.


To wszystko z mojej wyprawy na piękny i gorący Cypr! :)
          

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad :)
KOMENTARZE OBRAŹLIWE ORAZ SPAM NIE BĘDĄ AKCEPTOWANE