piątek, 18 sierpnia 2017

Ostatnie wspomnienia z Grecji: Nafplio, Epidauros i Saloniki

Wyjazd na Erasmusa do Grecji, tak samo jak i poprzedniego traktowałam w głównej mierze, jako okazję do podróżowania. Zamiast chodzić na imprezy i wydawać pieniądze na bzdury, wolałam zwyczajnie wykupić sobie jakiś bilet lotniczy lub wycieczkę. Grecja według mnie wcale nie jest aż tak tanim krajem, jak mogłoby się na początku wydawać, zwłaszcza biorąc pod uwagę aktualnie panujący tam kryzys. Jednak dla chcącego nic trudnego i z odrobiną wysiłku i z umiejętnością planowania zawsze da się zorganizować jakiś wyjazd całkiem niskim kosztem :).
Zanim w kolejnym wpisie opowiem Wam o kulisach mieszkania w Atenach, zapraszam Was na mój ostatni podróżniczy post z Grecji, w których pokrótce przedstawię Wam ostatnie trzy greckie miasta, które dane mi było odwiedzić.

TRANSLATE


NAFPLIO

Jest to niewielkie i bardzo urokliwe miasto na Peloponezie, które z pewnością warto odwiedzić na jeden dzień. Główną atrakcją turystyczną jest Twierdza Palamidi, która znajduje się na szczycie wzgórza. Budowla góruje nad miastem, a dostać się do niej można samochodem lub za pomocą 999 schodów. Ze szczytu rozprzestrzeniają się piękne widoki na miejskie zabudowania i zatokę. 
Po zwiedzeniu zabytkowej budowli można wybrać się na długi spacer malowniczym wybrzeżem i odwiedzić lokalne zabytki. Jet to piękne i niespieszne miasto, które przeciętnemu mieszkańcowi chaotycznych Aten może dostarczyć sporej dawki spokoju.
EPIDAUROS

Miejsce to jest słynne przede wszystkim ze względu na znajdujące się tu stanowisko archeologiczne, której najsłynniejszym elementem jest najlepiej zachowany grecki teatr z 52 rzędami siedzeń ułożonych w dwóch kondygnacjach. Jego powstanie datuje się na 3000 lat p.n.e. i mógł on pomieścić 14 tysięcy widzów. Teatr uważa się również za największy tego typu powstały w Grecji, a widownię postrzega się za swego rodzaju fenomen ze względu na niespotykaną akustykę. Rozmowa czy moneta rzucona na scenę w jej centralnym punkcie są dobrze słyszalne na całej widowni, bez względu na miejsce zajmowane przez widza. No i rzeczywiście, podczas mojej wizyty w tym miejscu, co chwilę jakiś chętny rozpoczynał na środku sceny swój występ i jego słyszalność była znakomita :).
SALONIKI

Jest to drugie największe miasto Grecji, które znajduje się w północnej części kraju i posiada architekturę zbliżoną do Aten. Saloniki posiadają ograniczoną ilość atrakcji i zabytków, także wizytę polecam zaplanować na maksymalnie jeden dzień. My zatrzymaliśmy się tam po drodze na Cypr.
Miasto posiada ruiny własnego Akropolu, liczne kościoły i monastyry, a najsłynniejszą budowlą jest z pewnością Biała Wieża, która jest pozostałością po starych fortyfikacjach otaczających miasto. Można się tu udać na spacer po nadbrzeżu lub chwycić za palec Arystotelesa, czyli dotknąć pomnik tej postaci znajdujący się na placu pod tym samym imieniu.
          

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad :)
KOMENTARZE OBRAŹLIWE ORAZ SPAM NIE BĘDĄ AKCEPTOWANE