sobota, 28 grudnia 2013

MODNA BIBLIOTECZKA: Wybieg bez tajemnic. Organizacja pokazów mody.

Książkę Wybieg bez tajemnic. Organizacja pokazów mody zakupiłam już ponad rok temu. Uznałam, że skoro szyję i interesuję się środowiskiem mody od podszewki, będzie to pozycja idealna dla mnie. Sama mam za sobą trzy skromne, własne pokazy, a dodatkowo temat mojej pracy licencjackiej brzmiał: Zarządzanie projektami na przykładzie organizacji pokazów mody, więc książka ta, napisana przez Estel Vilasecę okazała się dla mnie jeszcze bardziej pomocna od strony merytorycznej. Myśląc nad przedmiotem mojej pracy dyplomowej, postanowiłam wybrać taką dziedzinę, w której mam już jakieś doświadczenie i na której temat mogłabym swobodnie pisać. Mimo iż, starałam się skupić w głównej mierze na zapisie własnych przeżyć, pozycja ta pomogła mi  precyzyjniej określić poszczególne etapy planowania przedsięwzięcia, scharakteryzować jego potrzeby i szanse powodzenia. Jej treść oferuje również wiele ciekawostek zza kulis pokazów mody, które często są projektami planowanymi na wielką skalę.
Przed Wami moja krótka recenzja książki, która z pewnością zainteresuje osoby zafascynowane branżą :)

TRANSLATE

W książce znajdziemy precyzyjną definicję pokazu mody, historię pierwszych tego typu projektów, jego cele oraz poszczególne etapy realizacji. Dowiemy się jakie osoby są konieczne do zaangażowania w projekt, schematyczny opis jego kosztów, a także zapis rozmów z projektantami, oświetleniowcami, fryzjerami i z innymi osobami, bez których udziału pokazy nie mogą się odbyć. Autorka przedstawia również kalendarz światowych tygodni mody, opisuję jego formy, rodzaje, rolę scenografii, dźwięku, mediów, precyzyjnego planowania oraz starannego przygotowania pokazu, który jest efektem pracy zespołowej. 
Książka podsuwa pomysły na prezentację kolekcji, przypomina o tym, jak ważna jest spójna wizja projektanta, na którą nie składają się jedynie ubrania, ale również sposób ich zaprezentowania i cała otoczka z tym związana. 

Wybieg bez tajemnic, jest pozycją, którą czyta się sprawnie i szybko, posiada wiele ilustracji ułatwiających lepsze zrozumienie problemu, informacje z niej zawarte zostały przedstawione zwięźle i konkretnie. Z pewnością po jej lekturze, jesteśmy w stanie precyzyjniej wyobrazić sobie, co dzieje się za kulisami pokazów w sferze high fashion, uzmysłowimy sobie ile czasu i kosztów generują tego typu projekty, których planowanie jest bardzo czasochłonne i wprost nieproporcjonalne do czasu trwania samego pokazu.
Jeżeli jeszcze kiedyś będzie mi dana organizacja  mojego własnego pokazu, z pewnością sięgnę przed nim po tę książkę, która według mnie powinna znaleźć się na półce każdej osoby tworzącej swoje autorskie dzieła i marzącej o tego typu prezentacji :) Jest to książka zdecydowanie z działu tych praktycznych poradników, które napisane w lekki sposób są w stanie w dokładniejszy sposób pomóc nam w zaplanowaniu naszego przedsięwzięcia i uzmysłowić sobie, w jakim celu właściwie organizujemy własny pokaz.

Na dodatek, poniżej moja własna definicja pokazu mody, stworzona między innymi przy pomocy tej książki, będąca fragmentem mojej pracy dyplomowej:

Czym jest pokaz mody?

Pokaz mody to trwająca nie dłużej niż dwadzieścia minut prezentacja wyników kilkumiesięcznej, ciężkiej pracy pewnego zespołu ludzi, poddana następnie krytycznej ocenie publiczności. Każdy pokaz mody składa się z takich elementów jak: pewna liczba ubiorów, grupa modelek, scena, oraz widzowie. Pokazy mody są przedsięwzięciami otwartymi, o stale zmieniającej się formie, za jego pomocą projektanci przedstawiają swoje idee, przy okazji promując swoją markę i wizję proponowanej przez nich sylwetki kobiety lub mężczyzny. Wydarzenia tego typu mają na celu wzbudzenie zainteresowania mediów, oraz przekonanie do siebie publiczności, w której skład wchodzą zarówno potencjalni klienci detaliczni marki, krytycy, dotychczasowi wielbiciele firmy, oraz kupcy reprezentujący różnego typu punkty dystrybucyjne.
Po obejrzeniu prezentowanych strojów zaopatrzeniowcy sklepów odzieżowych potwierdzają swoje, już wiele tygodni wcześniej złożone zamówienia, ewentualnie poszerzają je o inne ubiory, które wpadły im w oko, w mediach zaś pojawiają się zdjęcia i recenzje kolekcji. 

Pokazy mody pozwalają przedstawić poszczególne elementy odzieży na poruszających się modelkach, w lepszym stopniu niż na zdjęciach pokazać ich proporcje i właściwości. Pokazy są wydarzeniem towarzyskim i silnym sposobem promocji marki, niemniej jednak często bardzo kosztownym. Może okazać się, że wydatki poniesione w związku z jego organizacją nie zwracają się, zwłaszcza dla marek, które rozpoczynają swoją działalność w branży. Najczęściej amortyzują się częściowo dopiero wtedy, gdy kolekcja zyskuje dobrą passę i wzrasta liczba zamówień. Przy organizacji tego typu przedsięwzięcia, niezwykle ważny jest profesjonalizm grupy planującej i realizującej pokaz, umiejętność przewidywania możliwych do zaistnienia sytuacji, neutralizacja ryzyka, dbałość o to, aby w każdym detalu została umiejętnie pokazana filozofia marki. Równie ważna jest spójność prezentowanych na wybiegu sylwetek, staranne wykonanie ubrań i dodatków. Jeżeli nawet niewielka liczba ubiorów pozostanie niezupełnie dopracowana, lub prezentacja nie będzie przebiegała idealnie sprawnie, zaszkodzi to dobremu imieniu projektanta - a w efekcie również jego finansom. Goście pokazu, zamiast mówić o poszczególnych elementach kolekcji, mogą skupić się na niedociągnięciach, również tych organizacyjnych, co może skutkować późniejszą niechęcią do zakupów oraz niekorzystny PR. O dalszym losie projektanta decyduje więc często tylko kilka minut, które są w stanie zaważyć na jego sytuacji materialnej na cały kolejny sezon.

Estel Vilaseca - Wybieg bez tajemnic. Organizacja pokazów mody.
Wydawnictwo: Arkady
Rok wydania: 2012
Oryginalny język wydania: angielski
Przekład: Agnieszka Spiegelhalter
Oprawa: miękka
Liczba stron: 192
Sugerowana cena: 54,90zł


   

6 komentarzy:

 1. Poważne pokazy mody typu Prada, Chanel itp to gigantyczne przedsięwzięcia organizacyjne i finansowe. Mam nadzieję, że polscy projektanci (pomimo ograniczonych budżetów) będą czerpać z zachodu te lepsze wzorce, a nie próbować wzbudzać zainteresowanie wyborem miejsca imprezy, zamiast samą kolekcją.

  OdpowiedzUsuń
 2. ooo,super, mam nadzieję ,że bedzie w Empiku
  uwielbiam czytać książki :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. super dzieki Irmina kolejna pozycja do przeczytania trafia na moja liste

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyżbyś w Roku 2o14 planowała swój pierwszy pokaz mody ? tego Ci życzę ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Napisałam w poście, że mam już za sobą 3 własne pokazy, nie planuję kolejnego. Proszę czytać ze zrozumieniem ;)

   Usuń

Zostaw po sobie ślad :)
KOMENTARZE OBRAŹLIWE ORAZ SPAM NIE BĘDĄ AKCEPTOWANE