wtorek, 27 listopada 2012

MODNA BIBLIOTECZKA: Encyklopedia materiałów odzieżowych. Podręcznik kreatywnego doboru tkanin dla projektantów

Dzisiaj chciałabym Wam zrecenzować mój ostatni książkowy zakup. Na początku miesiąca, z okazji urodzin zamówiłam sobie Encyklopedię materiałów odzieżowych.
Podręcznik został napisany przez Gail Baugh, wykładowczynię materiałoznawstwa i rozwoju produktu na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco, która pragnie w książce przekazać nam bardzo obszerną wiedzę na temat właściwości tekstyliów, wpływu doboru materiałów na środowisko oraz przyszłości przemysłu odzieżowego. Pozycja przeznaczona jest dla projektantów mody, krawców oraz innych osób, mających styczność z tkaninami w pracy lub podczas wykonywania swojego hobby. Książka ma nam pomóc w ich doborze do planowanego stroju, opisuje wszystkie ich właściwości, począwszy od składu, wagi, cech charakterystycznych, sposobu zachowania na ciele po ich konserwację. Opisuje ich wady i zalety, przeznaczenie, rodzaj splotu, płynność oraz metodę wykończenia. Każdy opis zawiera również zdjęcia próbek materiałów, które są odpowiedniej wielkości.
Książka została podzielona na cztery części. Działy mówią nam kolejno o odpowiedzialności projektanta wobec społeczeństwa i środowiska, bardzo szczegółowo wyjaśnia podstawowe pojęcia stosowane w przemyśle tekstylnym takie jak: tkanina, włókna, nitki, barwienie, uszlachetnianie. Trzeci dział jest obszernym leksykonem materiałów odzieżowych, z uwzględnieniem materiałów pasmanteryjnych takich jak taśmy ozdobne lub frędzle. W rozdziale czwartym, umieszczono za to tabele porównawcze, stanowiące krótkie podsumowanie treści zawartych w podręczniku, oraz mały słowniczek pojęć.
Uważam, że Encyklopedia, to bardzo trafiony zakup dla interesujących się tworzeniem ubrań. Z pewnością pomoże w realizacji zaprojektowanego stroju, oraz przewidzieć jego zachowanie podczas użytkowania. Myślę, że ta książka to skarbnica bardzo cennych wskazówek. Sama nie wiedziałam aż tak wiele na temat tkanin i pamiętam jak kiedyś zdarzało mi się rozczarować po pierwszym praniu lub prasowaniu, uszytej przez sienie rzeczy, bo się skurczyła lub zniszczyła źle dobraną temperaturą. Słyszałam również ostatnio opinię od jednej dziewczyny studiującej projektowanie ubioru, że zabiera ten podręcznik na zakupy tekstylne i jest jej w tym bardzo pomocny :) Encyklopedia z pewnością pomoże nam poszerzyć naszą wiedzę na temat realizacji projektów od strony praktycznej. Pomoże sprawić, aby nasze autorskie kreacje w jak największym stopniu przypominały te ze szkicownika lub naszej wyobraźni, wskaże nowe możliwości wykorzystania tkanin, wyjaśni wiele pojęć i metod stosowanych przy ich obróbce. Dodatkowym atutem jest zakładka z symbolami używanymi w książce, która umożliwia ich szybkie odczytanie.
Myślę, że na dłuższą metę, bez tej książki ani rusz :) Zakup jej, uważam za dobra inwestycję :)

Pozdrawiam serdecznie

TRANSLATE

Gail Bauch - Encyklopedia materiałów odzieżowych. Podręcznik kreatywnego doboru tkanin dla projektantów.
Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2012
Oprawa: miękka
Język wydania: polski
Liczba stron: 320
Sugerowana cena: 89,90zł


Więcej recenzji książek o modzie, już wkrótce :)

3 komentarzy:

 1. recenzuj recenzuj :D Którąś sobie zamówię pod choinkę! :DD

  OdpowiedzUsuń
 2. oj ja chyba też się na jakąś skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. wspaniale ze to opisalas!
  ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
  pozdrawiam,
  OLA:*

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad :)
KOMENTARZE OBRAŹLIWE ORAZ SPAM NIE BĘDĄ AKCEPTOWANE