środa, 18 listopada 2015

Miejsca w Portugalii, które warto odwiedzić. Cz. I

Dzisiaj wracamy na moment do tematu podróży, a konkretnie do mojej ukochanej Portugalii ;). Nie opublikowałam bowiem jeszcze wszystkich planowanych wpisów, których uzbierało się całkiem sporo podczas moich licznych wyjazdów w ciągu ostatnich miesięcy. 
Portugalia, mimo iż jest niewielkim krajem, jest niesamowicie piękna i różnorodna. Opisywałam Wam już wcześniej m.in. Lizbonę, Tavirę, Miramar, oraz oczywiście wielokrotnie Porto, w którym mieszkałam (wszystkie moje wpisy na temat Portugalii, znajdziecie TU).
Oczywiście w ciągu mojego pobytu zwiedzałam ile się dało, lecz nie dałam rady zobaczyć wszystkiego. W planach nadal mam odwiedzenie m.in. takich portugalskich miejscowości jak Sintra, Peniche oraz wyspy Azory, ale wszystko w swoim czasie! W Portugalii będę z pewnością jeszcze nie raz i mam nadzieję, że pierwsza okazja nadarzy się już najbliższej wiosny! ;).
Póki co, chciałabym Wam pokrótce przedstawić miejsca, które już dane mi było odwiedzić, a które warto zobaczyć przy okazji wizyty w Portugalii. 
Dzisiaj na pierwszy ogień idą 4 miejscowości. Reszty spodziewajcie się w kolejnych częściach ;)

TRANSLATE

1. Viana do Castelo

Jest to niewielkie miasto portowe, znajdujące się niemalże na samej północy Portugalii. Warto poświęcić tu jeden dzień na spacer wśród zabytkowych uliczek i wzdłuż portu. Architektura jest typowa dla tego obszaru kraju i być może niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale warto za to zobaczyć najsłynniejszą budowlę miasta, czyli sanktuarium św. Łucji. Świątynia ta góruje wysoko nad miastem i rozprzestrzeniają się stąd widoki nie tylko na miejskie zabudowania, ale również na ocean i na jedną z najlepszych plaż na północy kraju. 


Podczas naszej wizyty w Viana do Castelo, wybraliśmy się przy okazji na słynny festiwal w Santoinho. Była to impreza taneczna połączona z biesiadą i licznymi atrakcjami. Każdy z gości mógł jeść do woli m.in pieczone kasztany oraz typowe dla Portugalii sardynki z rusztu. Do tego ku uciesze naszych rodaków, wino lało się bez ograniczeń dosłownie litrami. Na zabawie były naprawdę wielkie tłumy, zwłaszcza ludzi w nieco starszym wieku :). Mimo to bawiliśmy się świetnie w niesamowicie radosnej atmosferze i w portugalskim klimacie. Naprawdę warto przeżyć!2. Tomar

Miasto Tomar mieszczące się w centralnej części kraju, słynie przede wszystkim ze znajdującego tu zespołu klasztornego Convento de Cristo, który był portugalską siedzibą Templariuszy i Zakonu Chrystusowego. Klasztor ten w 1983 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oraz bez wątpienia jest jednym z najciekawszych zabytków Portugalii. Budowla za sprawą przepięknych  wręcz elementów architektonicznych robi naprawdę imponujące wrażanie. Zobaczymy tu m.in. wyjątkowy, ośmiokątny główny ołtarz, okna w stylu manuelińskim, oraz liczne krużganki . Poza tym, to właśnie tutaj Umberto Eco napisał swoją słynną powieść Imię Róży!
Po zobaczeniu klasztoru, warto również wybrać się na spacer po centrum miasta.

 


3. Fatima

Każdy, kto chodził w szkole na lekcje religii, z pewnością zna historię o objawieniach fatimskich (jeśli ktoś zapomniał, przypomnienie TU). Dlatego też wcale się nie zdziwiłam, kiedy wsiadłam do autobusu jadącego do Fatimy, wypełnionego niemalże samymi Polakami :D. 
Wyprawa ta, zaraz po Santiago de Compostela, była nazwijmy to - moją drugą pielgrzymką w okresie, kiedy mieszkałam w Portugalii. Znajdziemy tu przede wszystkim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które powstało w miejscu sześciu objawień, w których Matka Boża przekazała Pastuszkom trzy tajemnice fatimskie. Jest to jednocześnie jedno z największych sanktuariów maryjnych świata. Przestrzeń wypełnia ogromny Plac Piusa XII, którego powierzchnia jest dwukrotnie większa od placu watykańskiego. We wnętrzach bazyliki spoczywają Pastuszkowie, błogosławieni Franciszek i Hiacynta, a także zmarła w 2005 r. Łucja. Szkoda jednak, że z powodu remontu świątyni nie dane mi było tego zobaczyć. 
Po przeciwległej stronie placu znajduje się ogromny Kościół Trójcy Przenajświętszej, którego budowa zakończyła się w 2007 roku.4. Mira d'Aire

Jest to niewielka miejscowość położona na zachodzie kraju, a tym co przyciąga tu wielu turystów jest największy w Portugalii system jaskiń zwany Grutas de Mira de Aire, który  przez niektórych jest uznawany za jeden z najpiękniejszych na świecie. Ta rozległa podziemna grota odkryta została 1974 roku i po 30 latach badań, prac oczyszczających oraz zainstalowaniu oświetlenia udostępniona została dla zwiedzających. Poruszając się po rozległym podziemnym systemie korytarzy oraz komnat podziwiać można imponujące formacje naciekowe w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów.
Po obejrzeniu krótkiego filmiku na temat jaskini, czeka nas długi spacer w jej głąb. Droga powrotna następuje już za pomocą windy, do której wsiadamy na poziomie -110m!
Wspaniały cud natury!Kolejne części z tej serii już wkrótce! :)

          

1 komentarzy:

  1. Najbardziej spodobał mi się Tomar ze względu na przepiękne charakterystyczne zdobione kafelki :)

    OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad :)
KOMENTARZE OBRAŹLIWE ORAZ SPAM NIE BĘDĄ AKCEPTOWANE